Serwis używa pliki cookies!

Ta witryna używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej

Zgadzam się!
Zgadzam się!
linkedin googlep phone mail hours where twit fb download alert login idea3 idea4 sgbikonkaglowna2 sgbglownaikona1 menu_toggler compass arrow-triangle-top arrow-triangle-bottom arrow-light-bottom arrow-light-right close search
Treść Menu ogólne Stopka

Nasza historia

 

Kaszubski Bank Spółdzielczy jest bankiem o wieloletniej tradycji, a jego historia sięga początku XX wieku. W dniu 27 maja 1906 roku z inicjatywy aktywnego polskiego działacza społecznego na terenie ziem kaszubskich, emerytowanego sędziego Alfonsa Chmielewskiego powstał Spółdzielczy Bank Kaszubski z nieograniczoną odpowiedzialnością. W pierwszym roku istnienia instytucja zrzeszała 153 członków a przeciętna wysokość wpłacanych udziałów wzrastała. Bank był instytucją, która swym działaniem wspierała ludność kaszubską w jej walce o utrzymanie polskiego stanu posiadania, udzielał rolnikom kredytów na zakup ziemi, budowę domów oraz świadczył pomoc polskim placówkom rzemiosła i handlu, spółdzielniom oraz organizacjom polskiego ruchu ludowego. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości i oswobodzeniu ziem zaboru pruskiego bank wejherowski zaczął z powrotem angażować się w szereg inicjatyw inwestycyjnych. W ten sposób przyczynił się do rozbudowy fabryki mebli w Gościcinie, budowy cegielni w Wejherowie, Połchowie oraz Gościcinie oraz budowy elektrowni w Bolszewie. W początkowym okresie działalności powojennej bank napotykał liczne trudności związane z niełatwą ogólną sytuacją gospodarczą w latach 1919-1923. Pogłębiająca się w owym czasie inflacja swoimi skutkami szczególnie ostro dotknęła wejherowską spółdzielnię. Druga wojna światowa stała się tragedią wielu ofiarnych działaczy banku, walczących o polskość ziemi wejherowskiej, a sam Bank Kaszubski nie mógł kontynuować swej działalności. Likwidację zadłużeń z tytułu pożyczek przejął niemiecki Volksbank. Po wojnie 17 października 1946 r. przyjęto statut Banku Ludowego, spółdzielni z ograniczoną odpowiedzialnością w Wejherowie. Przyczyniło się to do ponownego rozrostu bankowości. Na mocy dekretu o reformie bankowej z 1948 r., w latach 1949-1957 bank istniał jako Gminna Kasa Spółdzielcza. Następnie w sierpniu 1957 r. Krajowy Zjazd Delegatów powołał do życia Związek Spółdzielni Oszczędnościowo-Pożyczkowych, dzięki temu nastąpił dynamiczny wzrost wskaźników finansowych. W 1975 r. dokonano zmiany nazwy na Bank Spółdzielczy. Po reorganizacji systemu administracyjnego Państwa – Banki spółdzielcze przejęły całość kredytowania indywidualnego rolnictwa i obsługi finansowej gmin. W rezultacie, od tego okresu działalność banków spółdzielczych bardzo się rozwinęła.

W 1976 r. dokonano otwarcia nowego lokalu w Gniewinie znacznie polepszając warunki pracy i obsługi klientów. Szukając nowych rozwiązań pozwalających rozszerzyć swoje działania, Kaszubski Bank Spółdzielczy w Wejherowie złożył ofertę połączenia się z Bankiem Spółdzielczym w Choczewie. Oferta ta została zaakceptowana przez tamtejszy bank i od 5 czerwca 1997 r. zaczął funkcjonować oddział w Choczewie W tym samym roku – 1 sierpnia – następuje otwarcie placówki w Łęczycach, po wcześniejszym ogłoszeniu upadłości przez istniejący tam Bank Spółdzielczy. Chcąc dotrzeć ze swoją ofertą produktową na coraz to większy teren, w 1998 r. otwarta zostaje Filia w Redzie. W grudniu 1998 r. Zebranie Przedstawicieli Kaszubskiego Banku Spółdzielczego w Wejherowie podjęło uchwałę w sprawie połączenia z Bankiem Spółdzielczym w Stężycy  i od 1 stycznia 1999 r. stał się on kolejnym oddziałem. Lata następne to dalsze umocnienie się Kaszubskiego Banku. W maju 2001 r. zostaje otwarta placówka w Strzebielinie na terenie gminy Łęczyce. W 2002 r. otworzono punkt kasowy przy Starostwie Powiatowym w Wejherowie – Wydział Komunikacji. W listopadzie 2003 r. następuje otwarcie następnej Filii, w Bolszewie, co przyczyniło się do zwiększenia jakości i efektywności obsługi klientów w banku. Od 28.03.2002 r. Kaszubski Bank Spółdzielczy stanowi część Spółdzielczej Grupy Bankowej.